demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 187021

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
27.06.2005 Přátelství prodlužuje život

Na stránkách internetového zpravodajského portátu iDNES se můžeme dočíst, že starší lidé, kteří pěstují přátelské vztahy, mají naději, že budou žít výrazně déle než jejich vrstevníci bez přátel. Toto zjištění vyplývá ze studie australských vědců, kterou uveřejnil odborný časopis Journal of Epidemiology and Community Health.

Podle vedoucí vědeckého týmu, Lynne Gilesové, je "přátelství více než rodina důležitým faktorem emocionálního a psychického zdraví". Rozhovory a kontakty s lidmi, o které se člověk zajímá, se podle Gilesové kladným způsobem odrážejí ve zdraví.

Prospěšný účinek přátelství považují australští badatelé za důsledek skutečnosti, že přátele si člověk na rozdíl od rodiny aktivně vyhledává. Badatelé analyzovali údaje z dlouhodobého australského výzkumu o stárnutí. Zaměřili se především na zdraví, životní podmínky a délku života 1500 osob starších 70 let. Sledovaných lidí se v pravidelných intervalech dotazovali osobně i telefonicky na jejich kontakty s přáteli, s rodinou, příbuznými a známými.

Při rozboru výsledků zjistili, že úzký kontakt s dětmi a příbuznými měl na délku života sledovaných lidí jen nepatrný vliv. U osob, které pěstovaly silné přátelské kontakty, však zjistili, že jejich úmrtnost byla v období deseti let téměř o čtvrtinu nižší než u ostatních. "Přátelské vztahy, které jsou výrazem dobrovolnosti, měly v porovnání s danými vztahy s dětmi a příbuznými zřetelně kladný účinek na délku života," uvedla Gilesová.


 


Kateřina Černá
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum