demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87452

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
15.09.2005 V kolika letech půjdeme do důchodu?

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo tiskovou zprávu Důchodový věk se postupně zvyšuje už nyní, ve které podává podrobné vysvětlení týkající se současného zvyšování věku pro odchod do důchodu. Pomocí podrobného návodu a přehledné tabulky si každý může vypočítat konkrétní důchodový věk příslušný pro svou osobu.

Postupné zvyšování důchodového věku začalo v roce 1996 na základě zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Podle této právní normy měl být důchodový věk v období po 31. 12. 2006 u mužů 62 let a u žen 57 až 61 let podle počtu vychovaných dětí. Od 1. 1. 2004 ale nabyla účinnosti další novela tohoto zákona (č. 425/2003 Sb.), která mimo jiné prodloužila zvyšovaní důchodového věku. Na základě této právní normy bude postupné zvyšování věku pro odchod do starobního důchodu pokračovat stejným tempem i po 31. 12. 2006. V budoucnu by tedy měli do důchodu odcházet muži a bezdětné ženy v 63 letech a ostatní ženy podle počtu vychovaných dětí v 59 až 62 letech.

Z tiskové zprávy vyplývá, že pevná věková hranice odchodu do starobního důchodu bude platit pro muže až od roku 2016 a pro ženy (bez ohledu na počet vychovaných dětí) až od roku 2019.

Tyto výpočty ovšem samozřejmě vycházejí ze současného stavu. Proto zda se bude či nebude věk pro odchod do starobního důchodu dále zvyšovat, bude záležet na výsledcích jednání o důchodové reformě.


Kamila Svobodová
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum