demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 187797

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
9.12.2005 HIV / AIDS in Europe

Více než 2 miliony osob nakažených virem HIV/AIDS žijí v Evropském WHO regionu. Zatímco výskyt HIV je v zemích západní a střední Evropy stabilní, k nárůstu dochází především v zemích východní Evropy.To vyplývá z nově publikovaného reportu WHO: HIV/AIDS in Europe

Publikace přináší informace z nejrůznějších oblastí a souvislostí této problematiky, jako je např. biomedicína, ale sleduje i aspekty sociální, kulturní, ekonomické a politické.
Zabývá se nejen analýzou současných a minulých poznatků, ale věnuje se také budoucím úkolům: zajištění universálního přístupu k léčbě a zamezení šíření HIV/AIDS.

Report obsahuje řadu odborných textů a v závěru také profily jednotlivých zemí.

V ČR bylo podle statistické evidence koncem roku 2004 evidováno 737  HIV pozitivních občanů ČR, z toho 186 s onemocněním AIDS. Za celé období sledování údajů bylo evidováno 109 úmrtí na toto onemocnění. Navíc žilo v ČR 216 HIV pozitivních cizinců, především z východní Evropy.

Více než 84 % případů přenosu HIV je prostřednictvím pohlavního styku. HIV pozitivním matkám se narodilo 57 dětí, přenos HIV z matky na dítě byl zaznamenán ve 3 případech. Ze všech případů, kde byl objasněn způsob přenosu, se u 4,7 % jednalo o přenos prostřednictvím injekční aplikace drog. U nových případů evidovaných v roce 2004 tento podíl činil 8,8 %.

Z dlouhodobého hlediska je situace HIV v ČR relativně příznivá. V roce 2004 bylo provedeno 836.601 testů na HIV pozitivitu, z toho 514.523 u dárců krve.


Šárka Daňková
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum