demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87453

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
12.03.2005 Zpráva o rodině

ČTK zveřejnila dne 9.března 2005 následující zprávu. Jen neúplnou rodinu mělo v Česku v 90. letech každé páté dítě žijící v rodinách. Přibývá totiž množství rozvodů i počet lidí, kteří odkládají svatbu na později. Na diskriminaci žen na trhu práce přitom nejvíce doplácejí právě matky s malými dětmi. Možná i to ovlivňuje fakt, že nižší porodnost než ČR má už jen Ukrajina. Vyplývá to z Národní zprávy o rodině, kterou zpracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sčítání obyvatelstva v roce 2001 zaznamenalo o 90.000 neúplných rodin více než o deset let dříve. V 90. letech tedy přišlo rozvodem o jednoho rodiče více než 340.000 dětí, uvádí zpráva. Konstatuje také, že v roce 2003 bylo uzavřeno nejméně sňatků od konce první světové války a že počet rozvodů se již blíží hranici 50 procent, kdy se bude rozvádět každé druhé manželství.
Počty sňatků se v 90. letech snižovaly i přesto, že do zralého věku dospěly silné populační ročníky mužů i žen narozených počátkem 70. let. Právě odkládání prvních sňatků se tedy nejvíce podílelo na menším počtu uzavřených manželství. Podle údajů z roku 2002 do manželství vstupovali muži v průměrném věku asi 30 let, ženy pak zhruba v 27 letech. Česko se tak již přiblížilo průměrným hodnotám v západoevropských zemích.
Podíl nezaměstnaných žen je od roku 1990 neustále vyšší než nezaměstnaných mužů. V roce 2003 činil rozdíl téměř tři procentní body v neprospěch žen. Průměrná mzda žen dosahuje přibližně tří čtvrtin průměrné mzdy mužů. Nejhůře jsou na tom právě ženy ve věku od 30 do 39 let, kdy většina z nich pečuje o nezletilé děti. Dostávají v průměru méně než 70 procent mužské mzdy. Rozdíl je ale podle zprávy srovnatelný jak s členskými státy Evropské unie, tak třeba s USA.
Počet narozených dětí nejprve klesal a v letech 1997 až 2001 se udržoval na úrovni 90.000 ročně. Mírně růst začal v letech 2002 a 2003. V mezinárodním kontextu je však úroveň plodnosti 1,17 dítěte na ženu v roce 2002 a 1,18 v roce 2003 stále jednou z nejnižších na světě, uvádí zpráva.

Kateřina Černá
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum