demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87509

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
27.12.2005 Muži na rodičovské dovolené

V těchto dnech vydává Výzkumný ústav práce a sociálních věcí  studii Olgy Nešporové: Harmonizace rodiny a zaměstnání - Rodiny s otci na rodičovské dovolené. Kvalitativní výzkum byl proveden v rámci projektu, který se zabývá slaďováním rodinných a profesních rolí. Cílem bylo zjistit, nakolik je čerpání rodičovské dovolené otcem dítěte účinné z hlediska harmonizace rodiny a zaměstnání a jak je toto rozhodnutí přijímáno rodiči malých dětí.

V úvodu studie je představena problematika využívání rodičovské dovolené otci v současné Evropě. Dále je na základě dostupných dat popsáno její rozšíření v České republice.


Hlavní část se snaží poskytnout především pohled samotných aktérů na zkoumanou problematiku. Je tedy věnována důvodům rodičů pro to, že otec zůstal na rodičovské dovolené, a také reakcím jejich okolí. Dále je zkoumána problematika slaďování rodinných a pracovních povinností rodičů (především rozdělení povinností mezi rodiče), jejich zaměstnanost a pomoc ze strany dalších osob či institucí. 


Závěr obsahuje zjištění týkající se dopadů využívání rodičovské dovolené ze strany otců. Pozornost je zaměřena na dopady, které má zkoumaná strategie jak na rodinu jako celek, tak i na její jednotlivé členy.

 

V průběhu ledna 2006 vám s autorkou studie přineseme rozhovor.


Anna Šťastná
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum