demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87452

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
3.03.2006 Mikrosociální a individuální souvislosti rodičovství

Výzkumný ústav práce a sociální věcí vydal studii Anny Šťastné Harmonizace rodiny a zaměstnání: Mikrosociální a individuální souvislosti rodičovství. Studie je zaměřena na zkoumání individuálních souvislostí rodičovství, ke kterým patří například délka studia, odchod od rodičů a začátek samostatného bydlení či vstup na trh práce. V mikro pohledu je zdůrazněn analytický přístup z hlediska jednotlivých generací.

Obsahem jednotlivých kapitol jsou například otázky přechodu k rodičovství a hodnotám, které dítě svým rodičům poskytuje, dále popis změn, ke kterým v reprodukčním chování v České republice došlo především v průběhu 90. let 20. století a v neposlední řadě též popis koncepce životní dráhy jakožto přístupu ke zkoumání sociálních aspektů lidského života. Z této teoretické koncepce pak vychází také studium časování vybraných životních událostí, jež tvoří hlavní část předkládané studie.

Poslední kapitola se snaží postihnout na základě dat Šetření reprodukce a rodiny časování významných životních událostí u českých žen narozených mezi roky 1952 a 1982. Tato data umožňují studovat události, které vstupu do rodičovské fáze předcházejí a mohou ji významně ovlivnit. Nedílnou součástí analýz je zkoumání faktorů, které mají při rozhodování o sledu a časování životních kroků důležitou roli.

 


Kamila Svobodová
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum