demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87484

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
22.05.2006 Nestor českých bojovníků proti alkoholu oslaví významné jubileum

Psycholog a bojovník proti alkoholové závislosti docent Jaroslav Skála 25. května oslaví 90. narozeniny. Nesmiřitelný odpůrce alkoholismu stál téměř pětatřicet let v čele známé protialkoholní léčebny u Apolináře a do historie se zapsal také založením první záchytné stanice na světě.

Jaroslav Skála zasvětil boji proti alkoholické závislosti většinu svého života; sám od roku 1951 abstinuje, jak sám říká, kvůli svým pacientům. V únoru 1948 spolu se svými pacienty založil dodnes existující Klub usilujících o střízlivost (KLUS) a v září téhož roku vzniklo v těsném sousedství kostela sv. Apolináře v Praze protialkoholní oddělení psychiatrické kliniky.

 

U Apolináře Skála postupně zaváděl nové způsoby terapie a proslul svými nekompromisními nároky na pacienty. Závislost je totiž podle něj kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti, proto vždy kladl velký důraz na dodržování režimu. Jeho tvrdé metody byly proslulé. Dokonce se staly součástí lidové tvořivosti - traduje se například vtip, v němž jeden alkoholik říká druhému: "Nemůžu jezdit na výlety do přírody. Jak vidím skálu, zvracím..."

 

Více se o této legendární postavě dozvíte z portrétu, který k příležitosti jubilea vydala ČTK.


Karel Vrána
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum