demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87453

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
3.07.2006 World Population Day - 11. červenec

11. červenec je, tak jako každoročně, vyhlášen světovým dnem populace. V roce 2006 se aktivity v rámci populačního dne zaměřují na mladé lidi, jejich paricipaci na rozhodování a vyslyšení jejich přání a potřeb, včetně ochrany lidských práv. 

Již po šestnácté se tak UNFPA (United Nations Population Fund) snaží zvýšit povědomí veřejnosti o důležitých populačních otázkách.

UNFPA upozorňuje na to, že zhruba polovinu populace tvoří mladí lidé do 25 let. Brzy budou zhruba 3 miliardy dětí v reprodukčním věku. Je nutné zajistit universální přístup k reprodukčnímu zdraví, včetně plánování rodičovství jakožto základního bodu pro 1,5 miliardy mladých lidí ve věku 10-24 let, žijících v rozvojových zemích. V 57 rozvojových zemích je více než 40 % osob ve věku do 15 let.


 

  • I přes výrazný posun směrem k pozdějším sňatkům v mnoha částech světa, 82 milionů dívek v rozvojových zemích, které jsou nyní ve věku 10-17 let, bude provdáno před svými 18. narozeninami.
  • Těhotenství je vedoucí příčinou smrti mladých žen ve věku 15-19 let, komplikace porodu a nebezpečné potraty jsou hlavními faktory. Z fyziologických i sociálních důvodů mají dívky ve věku 15-19 let dvakrát vyšší pravděpodobnost zemřít při porodu než dívky ve věku 20 let. U dívek ve věku do 15 let je tato pravděpodobnost pětinásobná.
  • Polovina všech HIV infekcí se objevuje mezi mladými lidmi, zejména ženy jsou jí zasaženy. Ty mezi lidmi s HIV/AIDS do 24 let tvoří více než 2/3.
  • V roce 2000 bylo zhruba 300.000 vojáků ve věku do 18 let zapojeno ve zhruba 30 válečných konfliktech po celém světě.
  • Zhruba 57 milionu mladých mužů a 96 milionu žen ve věku 15-24 let neumí číst či psát.


Šárka Daňková
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum