demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87452

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
5.04.2005 Srovnávací analýza jednoho z důchodových systémů

Zpráva Srovnávací analýza systémů NDC II. (Pollnerová Štěpánka), publikovaná Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí, se zaměřuje na vývoj důchodových systémů Švédska, Itálie, Lotyšska a Polska v posledních letech. Obsahuje také základní charakteristiku systémů NDC zaváděných v dalších zemích a popis alternativního finského a německého řešení.

Zkratka NDC (Notional Defined Contribution) označuje příspěvkově definovaný systém s pomyslnými individuálními účty, který představuje jednu z možných cest reformy průběžně financovaného systému důchodového zabezpečení.

Výzkumná zpráva se zabývá problémy, které se v těchto zemích objevily od zavedení systému NDC, a změnami v důchodových systémech, které byly přijaty v posledních dvou letech. Zpráva podrobněji popisuje řešení invalidních a pozůstalostních důchodů a řešení garance minimálních důchodů či jiných speciálních dávek zajišťujících minimální příjem ve stáří s ohledem na stanovení výše životního minima. Tyto otázky se objevily při přípravách návrhu zavedení tohoto systému v České republice.

Součástí je také základní charakteristika systémů NDC v Rusku, Kyrgyzstánu a Mongolsku, kde byly tyto důchodové systémy zavedeny v letech 1997 ? 2002. Uvedeny jsou i další státy, jejichž dávkově definované systémy mají některé rysy systému NDC a bývají proto někdy v odborné literatuře označovány jako (kvazi)systémy NDC.

Anna Šťastná
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum