demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87452

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
29.11.2006 Mezinárodní den osob se zdravotním postižením

3. prosinec je OSN vyhlášen každoročně Mezinárodním dnem osob se zdravotním postižením. Tématem letošního dne je přístup osob se zdravotním postižením k informačním technologiím a den je označován jako E-Accesibility Day.

Cílem tohoto dne je zvýšení povědomí o otázkách zdravotního postižení a mobilizace podpory smeřující k zajištění důstojnosti, práv a kvalitního života osob s postižením a jejich integraci do společnosti. Prostřednictvím propagace se OSN pokusí upozornit především na význam a výhody přístupu osob s postižením k informačním technologiím.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je prevalence zdravotních postižení v populaci zhruba 10%. Přesné statistiky však neexistují mimo jiné díky problematickému jednotnému vymezení osob se zdravotním postižením. Zdravotní postižení jsou svázána také s chudobou a problematikou nedostatečné výživy. Odhaduje se, že přes 80 % osob se zdravotním postižením žije v rozvojových zemích s nízkým příjmem (tzv. low-income countries).

Určitý posun v problematice zajištění práv osob se zdravotním postižením přináší Konvence o právech osob se zdravotním postižením, která by měla být v průběhu  prosince 2006 schválena a přijata. Předběžná verze konvence je ke stažení zde.

 


Šárka Daňková
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum