demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87464

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
25.01.2007 České zdravotnictví očima veřejnosti

Spokojenost se zdravotním systémem v České republice vyjadřuje v současnosti přibližně třetina českých občanů (32 %), jen o málo nižší je však podíl těch, kteří s ním spokojeni nejsou (29 %).  Tyto poznatky vyplývají z kontinuálního výzkumu Naše společnost, který realizovalo CVVM počátkem prosince 2006 na vzorku 1119 respondentů nad 15 let.

Ve srovnání s rokem 2005 nedošlo k výraznější změně v rozložení respondentů s ohledem na jejich spokojenost se zdravotním systémem v ČR, pokud však srovnáváme data s rokem 2002, je zřejmé výrazné zhoršení hodnocení českého zdravotnictví. Nadpoloviční většina českých občanů (51 %) se domnívá, že kvalita zdravotní péče v České republice nedoznala v posledním roce výraznějších změn.

Zatímco zdravotní systém jako celek je hodnocen pozitivně pouze u třetiny dotázaných, s lékařskou péčí je nyní spokojeno 45 % respondentů, podíl nespokojených se dlouhodobě pohybuje okolo 20 %. Problémy v českém zdravotnictví jsou tedy dle respondentů koncentrovány jinde – jedná se zejména o problémy s financováním veřejného zdravotnictví (87 % oslovených vnímá problémy v této oblasti jako velké či velmi velké), s hospodařením v oblasti léků (63 % respondentů) a ve fungování pojišťoven (58 %). Podle dvou třetin občanů jsou malé nebo žádné problémy charakteristické pro dostupnost lékařské péče a podle 70 % oslovených nejsou výrazně problematické vztahy mezi lékaři a pacienty.


Šárka Daňková
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum