demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87452

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
29.04.2008 HRA: GhettOut !!!

Společnost Tady a teď a Nadace Vodafone, dnes, 29.4. na tiskové konferenci představila novou počítačovou hru GhettOut. Hra představuje simulaci sociální reality lidí ohrožených sociálním vyloučením. Ve hře hraje významnou roli vztah k širší rodině, která je v mnoha případech hlavním faktorem, který brání individuálnímu úspěchu těchto lidí.

SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o. p. s. se věnuje sociální práci s rodinami, které žijí na společenském okraji. Vedle toho se dlouhodobě věnuje i výrobě (dosud jen deskových) her, které simulují sociální realitu a mohou být využity jako didaktické nástroje ve vzdělávání. Počítačová hra Ghettout představuje vyústění našich dosavadních zkušeností jak v oblasti tvorby her, tak i v oblasti práce se sociálně vyloučenými lidmi.

Sociální vyloučení může mít mnoho podob. Hra GhettOut je zasazena do prostředí charakteristického nadprůměrně početnými rodinami s dětmi, které vytvářejí široké rodinné sítě. V tomto prostředí žije vysoký počet nezaměstnaných a většina lidí nemá vyšší dokončené vzdělání než základní.

Ve Vybydlově nejsou všichni příbuzní, ale je jich tam tolik, abyste mohli být pod jejich neustálou kontrolou. Pokud půjdete do zaměstnání nebo si naspoříte jinak peníze, hned si od vás přijde někdo půjčit. A tak je to se vším, žádný váš úspěch nebude jen vaším úspěchem, ale budete se o něj muset podělit se svojí rodinou. Pokud budete dávat, půjčovat, hostit, pak budete ve Vybydlově oblíbený, ale byt si asi nekoupíte. Začnete spořit, budete mít hotovost, ale nebudete ji chtít rozdat? Budete neoblíbený, rodina vás bude pomlouvat, a když někdy budete potřebovat pomoc, asi se jí nedočkáte… Nakonec si byt asi taky nekoupíte. Zkuste si udržet emancipovaný vztah k rodině tak, abyste něco uspořili a zároveň vás rodina nepomlouvala. Ale POZOR! Rodinou ve hře nejsou jen rodiče a jeden či dva sourozenci, ale tety, strejdové, bratranci a sestřenice, často natolik vzdálení, že vy sami ani netušíte, zda je máte. Ve Vybydlově je to trochu jinak - zkuste legálně pracovat, platit nájem a elektřinu, a k tomu nepodvádět.

Hra GhettOut představuje simulaci sociální reality. Vybydlov však nemusí být pouze známým Chánovem, Janovem, Masokombinátem či Předlicemi, ale může se jednat o zdánlivě normální čtvrť města, kde jen někteří obyvatelé nemají soukromí, na které je většina z nás zvyklá. V takto nesvobodném prostředí žije velká část Romů, kteří přišli v posledních letech či desetiletích ze slovenských osad. Většině z nich rodina někdy pomohla, a tak není snadné se k ní obracet  zády. Zkuste žít a přežít jako součást širší rodiny, solidární sítě a zjistíte, že práce načerno nebo občasné podvody jsou často jedinou možnou cestou.

 

HRA GHETTOUT


Realizátor

SPOLEČNOST TADY A TEĎ, o. p. s.
www.tadyated.org

 

Donor

Nadace Vodafone Česká republika
www.nadacevodafone.cz

 

Vývoj hry


Vedoucí projektu:

Michaela Hirtová
michaela.hirtova@tadyted.org | +420 724 247 191


Návrh a programování:

Štěpán Kabele
stepan.kabele@gmail.com


Grafika hry:

Marcela Jirásková
jiraskova.m@volny.cz


Autoři:

Štěpán Kabele, Marcela Jirásková, Daniel Hůle, Tomáš Hirt, Jiří Frýbert, Michaela Hirtová


Na hře se podílel expertní tým ve složení (v abecedním pořadí):

Jiří Frýbert, Tomáš Hirt, Michaela Hirtová, Daniel Hůle, Marcela Jirásková, Štěpán Kabele, Aleš Kavalír, Jana Měchurová, Michal Růžička, Tereza Zíková


Hudba:

Bow Wave


Hru namluvil:

Tomáš Hanák


Grafika a tvorba webových stránek:

Ondřej Polony
ondrej.polony@seznam.cz


Partneři

Bow Wave
www.bowwave.cz
EMI Czech Republic, s.r.o.
www.emimusic.cz


Děkujeme:

Nadaci Vodafone ČR, Bow Wave, Chochemu, Tomáši Hanákovi, Markétě Hajské, Honzovi Stehlíkovi, Monice Stehlíkové, Zuzaně Slezákové, Aleně Pařízkové, nahrávacímu studiu Blue Tools, s.r.o. – Ottovi Chlpekovi a Radimu Hladíkovi, serveru www.soundsnap.com, Digital Media s.r.o.

Hra byla částečně inspirována deskovou hrou Cesta z ghetta (autor: Jiří Mikoláš, více na www.tadyated.org), kterou Společnost Tady a Teď, o. p. s. vydala v roce 2006.


Daniel Hůle
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum