demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87464

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
26.04.2005 Počet nových vysokoškoláků meziročně stoupl o 8,5 %

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV) se počet nových studentů, kteří se v roce 2004 zapsali na vysokou školu, meziročně zvýšil o 8,5 % na 72,2 tisíce. Přijato bylo přitom celkem 75,6 tisíce uchazečů, což představuje nárůst o 8,7 %. Do prezenčního studia na vysoké škole nastoupilo v roce 2004 56,1 tisíce studentů.

Dle ÚIV vzrostl celkový počet přihlášených téměř o 11 % ze 117,5 na 130,4 tisíce uchazečů, když každý podal v průměru 2,2 přihlášky. K přijímacím zkouškám se dostavilo pouze 91,6 % zájemců, kteří se zúčastnili 241 tisíc přijímacích řízení. Z celkového počtu přihlášek na vysokou školu jich podali čerství maturanti pouze 59 %. Soukromé vysoké školy přijaly 7,3 tisíce uchazečů, z nichž jen 6,6 tisíce studium skutečně zahájilo.
 
Vyplývá to z podzimního sběru dat, který uskutečnil ÚIV o uchazečích s českým občanstvím, hlásících se do bakalářského a nenavazujícího magisterského studia.
 
Většina zájemců o vysokoškolské vzdělání (96 %) se hlásila na veřejné vysoké školy. Největší zájem byl opět o studium humanitních, společenskovědních, pedagogických a ekonomických oborů. Zájemci o prezenční studium v magisterských programech vykázali více než 46% úspěšnost, jež je dána podílem počtu přijatých a počtu uchazečů, kteří se dostavili k přijímacímu řízení.
 
Zájemci o denní studium na vyšších odborných školách byli úspěšní více než ze tří čtvrtin. Na VOŠ se hlásilo 20,6 tisíce uchazečů, kteří podali 27 tisíc přihlášek. Téměř 70 % procent z nich bylo od čerstvých absolventů středních škol. Ke studiu na vyšší odborné škole nakonec nastoupilo jen 11,3 tisíce studentů. Na vysokou školu i na vyšší odbornou školu zároveň bylo přijato zhruba 2000 uchazečů, obě školy však začalo studovat současně pouze 391 přijatých.


Kateřina Černá
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum