demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 187765

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
29.04.2005 Ozvěny z brněnské konference

Dne 28. dubna se v Brně uskutečnila v rámci pracovních setkání mezi akademiky a aktéry naší sociální politiky a správy konference ?Účelové programy na lokálních trzích práce?. Hlavní cílem byla diskuse nad tím, jak úspěšně provádět účelové, lokální programy a jak rozvíjet potenciál pro jejich rozšíření.

O aktuální otázce organizace politiky zaměstnanosti a trhu práce pak diskutovali ředitelé a odborníci z úřadů práce, zástupci neziskových organizací, zaměstnavatelé a akademičtí pracovníci.

 

Konference byla zaměřena na otázky týkající se programů pro dlouhodobě nezaměstnané absolventy, etnické menšiny a skupiny s nízkou kvalifikací i zdravotně handicapované. Jedním z důležitých témat byla také otázka návratu žen zpět do práce po mateřské a rodičovské dovolené a harmonizace rodiny a zaměstnání.

 

Opětovný nástup žen do zaměstnání po rodičovské dovolené je podle přednášejících často komplikován především zastaráváním kvalifikace a ztrátou motivace a sebedůvěry. Ženy by proto měly po dobu čerpání rodičovské dovolené udržovat kontakt se svojí profesí. Pomoci by jim měla také nabídka rekvalifikačních kurzů úřadů práce i neziskových organizací, prostřednictvím nichž by si svoji kvalifikaci mohly ještě dále rozšiřovat. Tím by pak byl návrat do zaměstnání do jisté míry usnadněn.

 

Zmiňována byla také nezbytná podpora pracujících matek ze strany zaměstnavatelů. Ženám, které pečují o menší děti, by často více vyhovovaly různé flexibilní formy práce, jako například práce na zkrácený úvazek nebo jiné úpravy pracovní doby. Tyto možnosti však u nás nejsou zatím příliš nabízeny a ani využívány.

 

Neméně podstatná je také dělba práce uvnitř rodiny a úloha muže ? partnera, který by měl být již od začátku zapojen do péče o dítě. Větší účast muže v rodinách by pro zaměstnavatele byla signálem, že žena nebude muset zajišťovat téměř veškerou péči o děti sama, ale v případě potřeby ji bude moci partner zastoupit.


Anna Šťastná
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum