demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87493

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
8.06.2009 TK: Kodex etického úvěrování a Index predátorského úvěrování

Dovolujeme si vás pozvat na tiskovou konferenci, která se uskuteční 10. 6. 2009 od 10 hodin  v Podnikatelském centru na Náměstí 14. října v Praze 5. Hlavním tématem konference bude prezentace kodexu etického úvěrování a indexu predátorského úvěrování. Podkladem pro tyto výstupy byla analýza úvěrových podmínek nebankovních subjektů, jejímž cílem je zmapování praxe nebankovních subjektů v oblasti smluvních vztahů mezi věřitelem a dlužníkem.  
 
Na prezentovaných výstupech se podílela společnost Člověk v tísni, o.p.s. a SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s.

„V době hospodářské a sociální krize je problematika předlužení jednou z hlavních příčin sociálního propadu mnoha spotřebitelů,“ osvětluje důvody vzniku analýzy Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. „Při řešení tohoto problému jsou veškeré debaty, a to jak odborné tak i politické, redukovány pouze na problematiku lichvy, výši úroků a případně sazby RPSN. To je však zcela nedostatečné,“ pokračuje jeden z autorů.

Výsledkem analýzy je sestavení indexu predátorského úvěrování, který porovnává pět významných faktorů, které se podílejí na výši rizikovosti úvěrových produktů. „Zaměřili jsme se na nebankovní subjekty. Tyto společnosti představují významného hráče v oblasti úvěrování, přičemž mezi nimi existují značné rozdíly. Index predátorského úvěrování tyto rozdíly popisuje a porovnává,“ doplňuje Daniel Hůle.

Kromě výše zmíněného indexu bude dalším výstupem zveřejnění kodexu etického úvěrování, který apeluje na poskytovatele úvěrů, aby nabízeli produkty za transparentních podmínek.  

„Někteří poskytovatelé úvěru neprofitují ani tak ze samotného poskytování spotřebitelských úvěrů, ale spíše z toho, když spotřebitel řádně svůj dluh nesplácí. Tomu jsou pak přizpůsobeny také úvěrové podmínky těchto podnikatelů. Takové podnikání lze považovat za neetické, proto jsme se rozhodli přispět ke kultivaci trhu vytvořením Kodexu etického úvěrování.“ doplňuje právník SOS Tomáš Palla.  

Na tiskové konferenci bude také prezentována analýza smluv a smluvních podmínek předních nebankovních subjektů. Vše bude doplněno konkrétními příklady smluv a smluvních podmínek všech analyzovaných subjektů.

Těšíme se na vaši účast. 

Daniel Hůle
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum