demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87464

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
15.10.2009 Studie o potratovosti ve světě

Kolektiv autorů z amerického  Guttmacher Institute zpracoval analýzu celosvětové potratovosti "Abortion Worldwide: A Decade of Uneven Progress". Zpráva zhodnocuje změny týkající se potratovosti v posledním desetiletí. Souhrně pojednává také o potratové legislativě.

Potratovost ve sledovaném období poklesla - celosvětově bylo odhadováno 45,5 miliónů provedených potratů v roce 1995 oproti 41,6 miliónů v roce 2003. Z toho je odhadováno 19 miliónů potratů provedených nebezpečným způsobem (neodborné provedení, potratové metody vedoucí ke zdravotním komplikacím apod.). Přibližně 70 tisíc žen každoročně umírá na komplikace vyvolané špatně provedeným potratem. Převážně se jedná o země, kde jsou potraty zakázány nebo významně omezeny.

Celosvětově žije 40% ženské populace v reprodukčním věku v zemích, kde je praktikována restriktivní potratová politika. Většinou se jedná o rozvojové země.


Pozitivní trendy, které měly v posledních letech vliv na snížení potratovosti a zvýšení bezpečnosti při provádění potratů:

  • zvýšení užívání antikoncepce v mnoha částech světa (zejména Latinská Amerika a Asie) snížilo počty nechtěných těhotenství
  • častější používání bezpečnějších potratových metod (metoda odsátí plodu) 
  • některé země uvolnily své potratové zákony
  • v mnoha rozvojových zemích, ve kterých je legislativně provedení potratu omezeno, byl umožněn lepší přístup k bezpečným potratům


V Appendixu publikace je zjednodušený přehled legislativních opatření týkající provádění potratů v jednotlivých zemích světa.
Lenka Juříčková
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum