demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87488

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
6.06.2005 Názory veřejnosti na registrované partnerství a na interrupce

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnilo tiskovou zprávu ohledně výsledků šetření ?Naše společnost 2005? z března 2005, zjišťující názory veřejnosti na uzákonění registrovaného partnerství a na interrupce.

Podpora zákona o registrovaném partnerství od roku 2003 poklesla (o 5 %). S uzákoněním registrovaného partnerství v současnosti spíše či rozhodně souhlasí 44 % dotázaných (nesouhlasí 42 %). 14 % respondentů nemá na tuto otázku utvořen názor (v roce 1998 nemělo názor až 28 % dotázaných  a nesouhlasilo 37 %). Ačkoliv je česká veřejnost vůči registrovaným partnerstvím poměrně tolerantní, Poslanecká sněmovna PČR v únoru letošního roku zamítla návrh zákona, který by umožňoval uzákonění svazků osob stejného pohlaví. Podle navrhovaného zákona mělo být partnerům umožněno vzájemně se zastupovat v běžných záležitostech, dědit po sobě v první dědické skupině, jakož i plnit vzájemnou vyživovací povinnost. 


Jak vyplývá z výzkumu CVVM, česká veřejnost je vůčí umělému přerušení těhotenství značně tolerantní. Většina respondentů (konkrétně 7 z 10) se domnívá, že žena má právo rozhodnout se o svém těhotenství sama. Vůči interrupcím by se postavila negativně čtvrtina dotázaných (z nich dvě třetiny soudí, že interrupce by měly být povolovány s přihlédnutím ke zdravotním a sociálním ohledům na dítě a ženu). V roce 1998 byla proti umělému přerušení těhotenství třetina dotázaných. Podrobnější informace jsou k dispozici po zaregistrování na stránkách CVVM.


Kateřina Černá
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum