demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 81684

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
28.12.2012 SILVESTROVSKÝ KOMENTÁŘ: Profesionální kodér na pohřbu tchýně

Vážení čtenáři, vzhledem k aktualizaci Mezinárodní statisické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů (MKN-10) od 1.1.2013 bychom Vám v tomto Silvestrovském příspěvku rádi přiblížili její obsah, rozmanitost a možnosti využití.


 

Jistý lékař, pan N. seděl na pohřbu své zesnulé tchýně. Zatímco jeho manželka pod závojem tiše (a chvílemi až nepřiměřeně hlasitě) plakala, pan N. si celou dobu smutečního projevu cosi zapisoval s nepřítomným výrazem ve tváři. Jak bylo lze z dochovaného zápisu následně zjistit, zapisoval si celou smuteční řeč přítomného duchovního a za některými slovy si dělal tří- až čtyřpísmenné poznámky. Pan doktor N. patřil k těm nemnoha lidem, kteří plně ovládají kódovací systém Mezinárodní klasifikace nemocí desáté revize, a tak je ze zápisu možné si udělat podrobnou představu o jeho vztahu k zesnulé tchýni:

 

Drazí pozůstalí,

sešli jsme se zde (R26.2 - Obtížná chůze, nezařazená jinde), abychom vzpomněli naší drahé zesnulé (Z63.4 - Zmizení nebo smrt člena rodiny), sestry (F93.3 - Porucha sourozenecké rivality), maminky (3 x O80.9 - Spontánní porod jediného dítěte, NS), babičky (Z63.7 - Jiné stresující životní události působící na rodinu a domácnost), tety a švagrové (Z63 - Jiné problémy spojené s primární podpůrnou skupinou, včetně rodinných okolností), naší milé a zbožňované E. T., se kterou se dnes loučíme plni zármutku (F30.9 - Manická fáze, NS) a bolesti (R07.2 - Prekordiální bolest). Její vřelá náklonnost neznala hranic vlastní rodiny (A51.0 - Primární genitální syfilis), svou lásku a životní moudrost (F44.3 - Trans a posedlost) rozdávala i svým zeťům (X35 - Oběť výbuchu sopky) i své snaše (Z63.1 - Problémy ve vztahu k rodičům a tchánovi a tchyni).

 

Tak jako každá květina (T40.7 - Cannabis (deriváty)) musí po době, kdy přináší radost (X28 - Kontakt s jinými určenými jedovatými rostlinami), uvadá (L57.4 - Ochablá stařecká kůže), tak i E. po mládí (F66.9 - Porucha psychosexuálního vývoje, NS) plném radosti (S32.5 - Zlomenina kosti stydké; O04 - Lékařský potrat), po naplněném zralém životě (F10.2 – Alkohol, syndrom závislosti; E66.0 - Obezita způsobená nadměrným příjmem kalorií; M48.4 - Zlomenina obratle z únavy), během kterého dala život a vychovala své milované děti (Z62.6 - Nepřiměřený tlak rodičů a jiné abnormální způsoby výchovy), dospěla klidným ale přesto do pozdní doby aktivním stářím (G30.0 - Demence u Alzheimerovy nemoci s časným začátkem), na své cestě do míst, kde odpočine svým unaveným údům (M13.0 - Polyartritis) a opustí jí všechny starosti (N39.3 - Stresová inkontinence). Do míst, kde bude blahořečena za své dobré skutky (Y07 - Jiné syndromy špatného zacházení), za lásku, kterou nám všem dávala (F52.9 - Neurčená sexuální porucha, která není způsobena organickou poruchou nebo nemocí), za vše dobré, co do našich životů přinesla (Y36.5 - Válečné operace nukleárními zbraněmi).

 

Drazí pozůstalí, vzpomeňme, krátkou minutou tiché modlitby (F94.0 Elektivní mutismus) naší E., kéž se Bůh smiluje nad její duší (F71.1 - Střední mentální retardace s významnou poruchou chování, vyžadující pozornost anebo léčbu) a provází jí do rajských výšin (V97.8 - Jiné nehody při dopravě vzduchem, nezařazené jinde) klidu a míru. Nám všem, kteří jsme jí znali, bude chybět (Z63.3 - Chybění člena rodiny), ale v našich myslích zůstává dál (F22.8 - Ostatní poruchy s přetrvávajícími bludy; F51.4 - Noční děsy). Děkuji Vám, že jste mnozí vážili dlouhou cestu (Y32 - Nehoda motorového vozidla, nezjištěného úmyslu) na toto rozloučení.

Děkuji Vám, že jsme mohli naší drahou E. společně vzpomenout (F44.0 - Dissociativní amnesie).


hostující autor
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum