demografie - časová řada

 

Jak jste pocítili hospodářskou krizi v roce 2009?

celkem se účastnilo: 87464

  demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - procesy demografie - populační vývoj Afriky

 
14.11.2013 Seminář: Jak číst data o migraci?

V pátek 22. listopadu 2013 se koná seminář zaměřený na datové zdroje o migraci - Jak číst data o migraci?. Seminář pořádají Multikulturní centrum Praha a Sociologický ústav Akademie věd České republiky v rámci cyklu „Snídaně s autory MigraceOnline.cz“.

Na semináři vystoupí Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D. ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky, Mgr. Daniel Chytil z ČSÚ, odd. pracovních sil, migrace a rovných příležitostí a hostem debaty bude Ing. Štěpánka Morávková, odd. metodiky, analýz a diseminace sčítání ČSÚ

V České republice máme řadu zdrojů dat o migraci a cizích státních příslušnících. Oficiální statistické zdroje se zakládají především na registrech různých rezortů. Důležitým zdrojem je také Sčítání lidu, domů a bytů. Ne vždy si ovšem data z různých zdrojů odpovídají. Například podle údajů Ministerstva práce a sociálních věci pracuje v Česku více občanů EU, než jich tu má podle Ministerstva vnitra (MV) hlášeny pobyt. Podobně podle cenzu v březnu 2011 na území ČR pobývalo o několik tisíc více cizích státních příslušníků, než evidovaly záznamy MV; přičemž zmíněný rozdíl se týkal nejen občanu EU, ale také některých cizinců, jejichž pobyt je na území ČR podmíněn získáním příslušného povolení vydávaného rezortem vnitra. Čím jsou tyto rozdíly způsobené a jak pracovat s jednotlivými zdroji dat?

Na tyto otázky se přednášející zaměří v návaznosti na nedávnou vydanou publikaci knihy Cesty k datům, jejíž jedna kapitola se věnuje migračním datům a statistikám, a na projekt Migration to the Centre. Vedle diskuze o problémech spojených s dostupností a využitím migračních statistik bychom chtěli věnovat zvláštní pozornost aktuálním výstupům ze Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011.

K tématu budou v listopadu publikovány dva články na MigraceOnline.cz.

 

Seminář se koná od 09:00 do 10:30 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1.


Anna Šťastná
Prohledejte celý portál www.demografie.info
Výkladový slovník odborné demografické terminologie (české, anglické i francouzské pojmy)
V případě zájmu o aktuální dění z oblasti demografie zaregistrujte vaši emailovou adresu, na kterou vám budeme zasílat novinky.
1. dubna 2005 jsme spustili do provozu nový demografický informační portál. Je určen široké laické i odborné veřejnosti. Obraťte se na nás s jakýmkoli dotazem, či připomínkou. Za všechny reakce budeme vděční. Portál obsahuje velké množství informací, používejte proto prosím vyhledávání!
Vaš redakční tým

 
 
 © 2004-2014 Hůle Daniel
+420 774 510 398
hule@demografie.info
 
  Vydavatelem portálu je občanské sdružení - Demografické informační centrum. Obsah vytváří redakční tým zdarma. Portálu je přiděleno mezinárodní registrační číslo ISSN 1801-2914.
Demografie.info využívá redakční systém OSTRWE firmy ORA. Design&layout Daniel Hůle.
Pokud není uvedeno jinak, grafy i tabulky vycházejí z datové základny Českého statistického úřadu.
OSTRWE - publikační systém ORA - programování, webdesign, hosting, PHP, MySQL DIC - Demografické informační centrum

 
 
 
Pavlík, Kalibová, Koschin, Burcin
Rychtaříková, Kučera, Roubíček
demography, demografia, demographie
populační vývoj, studia, věda, aktuárská
geografie, demografický, Langhamrová
demografie, demos, analýza, výzkum