Úroveň porodnosti první republiky byla zpočátku ovlivněna poválečnou kompenzační vlnou porodů. Ta však netrvala dlouho a následoval pokles plodnosti, který se zdůvodňuje sociální situací rodin, zvyšující se ekonomickou aktivitou žen a sekularizací.
Vývoj plodnosti po druhé světové válce je velmi nepravidelný. Poválečná kompenzační vlna porodů se během padesátých let stabilizovala a pozdější vzestupy (
1963-65, 1973-79) byly ovlivněny státní politikou. Vývoj porodnosti byl především ovlivněn dvěma skutečnostmi: přijetí zákona o umělém přerušení těhotenství (
1958) - prudký pokles realizované plodnosti žen a přijetí komplexu pronatalitních opatření (
1968-73) - rychlý vzestup a poměrně dlouhé období udržení vysoké úrovně plodnosti. Během osmdesátých let se porodnost stabilizovala.
Graf 1: Vývoj porodnosti po roce 1989 byl charakterizován především prudkým poklesem počtu narozených dětí, který započal v roce 1992 a zastavil se až po roce 1996. Tento pokles souvisí s výraznými změnami reprodukčního chování české populace, které souvisely se změnami vnějších sociálních a ekonomických podmíněností demografické reprodukce.
1991 - 1996 - každoroční velmi výrazný pokles úrovně plodnosti a úhrnná plodnost klesla z 1,89 v roce 1990 na 1,18 v roce1996. Počet živě narozených kles o více než čtvrtinu z 130,5 tis. v roce 1990 na 90,5 tis. v roce 1996. 1996 - 2004 - stálost základních ukazatelů porodnosti bez výrazných změn.
Tab. 1: Vybrané ukazatele porodnosti, ČR, 1990-2003, ve vybraných letechVývoj porodnosti zaznamenaný v České republice v devadesátých letech není něco jedinečného. Podobný vývoj bylo možné pozorovat od poloviny šedesátých let v západní a severní Evropě a s určitým zpožděním v jižní Evropě. Tento vývoj bývá vysvětlován v rámci teorie druhého demografického přechodu. Hlavním projevem těchto změn v životních podmínkách mladých lidí pak bylo odkládání vstupu do manželství a založení rodiny ve vyšším věku. Významným rysem změn reprodukčního chování v evropském kontextu je vedle omezení počtu dětí v rodině spíše odklad jejich narození do vyššího věku žen, proto lze v České republice očekávat období, kdy budou realizována narození dětí, která byla odložena v devadesátých letech a dojde tak k růstu počtu narozených dětí a úrovně plodnosti.